Yazı

Hava Kirliliği…
Hava Kirliliği… 

Yaşar Varış

Geçen akşam İzmir’den geliyordum Hava henüz kararmıştı. Hava kirliliği öyle yoğundu ki deyim yerinde ise göz güzü görmüyordu. Dışarıda dolaşılacak gibi değildi.

Yıllardır her kış geldiğinde bu konu konuşulur. Yaz gelince unutulur gider.
Ama unutulmamalı.
Bir çaresi bulunmalı hava kirliliğinin.
Önce nedenleri bulunmalı.
Sonra da önlemler düşünülmeli.
Başta Kaymakamlığımız, belediye başkanımız, Ödemiş’te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımız, vatandaşlarımız bu konuda fikir üretmeli.
Hava kirliliğinin nedenlerini çoğumuz biliyoruz. Şöyle bir hatırlayalım isterseniz.
Bunların başında Isınmadan kaynaklanan hava kirliliği geliyor. Burada düşük kalorili, kükürt oranı yüksek ucuz kömürlerin yakıt olarak kullanılması hava kirliliğini arttırıyor. Buna bir de bilinçsiz soba, kalorifer yakma eklenince bu kirlilik daha da artıyor.
Bunun önlenmesi için en başta doğal gaz bir an önce Ödemiş’e getirilmeli, resmi dairelerde ve konutlarda, sanayide kullanılmaya başlanmalıdır. Bu olmuyorsa kaliteli kömürlerin kullanılması takip ve teşvik edilmelidir.
Resmi dairelerde ve merkezi ısıtma yapılan dairelerde ateşçiler mutlaka iyi eğitilmiş kimselerden oluşturulmalıdır. uygulamada bunların bir çoğunun belgeli olmadığı bilinmektedir. Bunlar yakinen takip edilmeli,bu konuda eğitim almayanlar ayıklanmalıdır.
Hava kirliliğinin ikinci önemli nedeni sanayiden kaynaklanan hava kirliliğidir. Burada sanayi tesislerinin şehre yakın yerlerde kurulması, yanlış yer seçimi, bunlara yeterli baca filtresi, arıtma tesisi takılmaması,takılanların kullanılmaması  kirliliği daha da arttırmaktadır.
Sanayi kuruluşu sahipleri ile toplantı yapıp alınacak önlemler saptanmalı ve devreye konulmalıdır.
Havanın kirlenmesinde üçüncü bir neden de motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazlarıdır. Nüfus artışına paralel olarak araç sayısı da artmaktadır. Bunlar yeterince denetlenmeli, gerekirse hava kirliliğinin arttığı dönemlerde toplu taşıma araçları tercih edilmeli, özel araçları kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Son dönemdeki hava kirliliği insan sağlığını tehdit eder konumdadır.
Dün akşam bir hekim arkadaşıma bu durumu ilettiğimde “haklısınız, gözümü ve boğazımı yakıyor, son günlerde bu konudan şikâyet eden hastalarımız arttı” dedi.
Hava kirliliği gerekirse geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi yetkililerce ölçtürülmeli, sonuçları alındıktan sonra eğer halk sağlığı açısından bir tehlike varsa gerekli önlemler halka duyurulmalıdır.
Temiz bir çevrede yaşamak her Türk vatandaşının hakkıdır.Bunu sağlamak da yöneticilerimizin görevidir.12.01.2011

11 Ocak 2011  17:57:05 - Okuma: (644)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik