Yazı

Felsefe’ye Giriş
Felsefe’ye Giriş 

Mustafa Yolcu

Felsefe merakla başlar” demiştir Platon bu yüzden eğer felsefe hakkında bir şeyler öğrenmek istiyor ve felsefenin ne olduğunu merak ediyorsanız durmayın ama unutmayın zorlama yok istediğiniz zaman bırakabilir, beğenmezseniz anında unutabilirsiniz. Ama sizi felsefenin soru işaretleriyle dolu dünyasına davet ediyorum… Eğer merak ediyorsanız ve düşünüyorsanız. (Robotlar okumasın!)

Felsefe’nin ne olduğunu anlatmak için önce kelime anlamından başlanır. Çok klasik bir giriştir bu. Felsefe yunanca “Bilgi Sevgisi” anlamına gelir, filozofta doğal olarak “Bilgi Seven” anlamına gelmiş bilgelere isim olmuştur.
Nedir bu felsefe? Kim ne demiş? Filozofların felsefe hakkında yaptığı tanımlar yazmakla tükenmez. Adeta her kafadan bir ses çıkmıştır. ”Yaşama gücünü veren bilgidir” ve “En yüce sanattır”dan tutun “boş vakitlerin ürünüdür”e…
Evet, ama gerçekten nedir felsefe? İnsan evrenin özü, bilinci, aklıdır. Evrende insanlar oluştuğundan beri varoluş nedenlerini araştırır. Her insanın üzerinde düşünmesi gereken sorular vardır. Hepimiz biz kimiz, nerden geliyoruz, hayatın anlamı ne gibi soruları kendimize sormuşuzdur. İşte bu gibi sorular üzerine düşünmektir felsefe. Fark ettiğiniz gibi siz zaten felsefe yapıyorsunuz!
         Felsefe öğrenimi için özel bilgi ve yetenekler gerektiren, güçlüklerle dolu sıkıcı bir şey olduğu düşünülür. Öyle ki Amerika’da felsefe sözcüğünün insanlara sıkıcı ve itici geleceğini düşünen parlak(!) editörler Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı kitabı Harry Potter ve Sihirbazlık Taşı şeklinde basmışlardır. Evet, felsefenin güçlükleri vardır; ama abartıldığı kadar değil. Ve bu güçlüklerin tek sebebi bu kavramların okuyucular için yeni şeyler olmasından ileri gelir.
         Halkımızda kalıplaşan düşünce filozofların hiçbir şeye aldırmayan, yalnız ve engin bu yüzden de anlaşılmaz kişiler olduğudur. Oysa tam tersine filozoflar evreni anlamaya çalışır işe bu yüzden de diğer insanlardan daha fazla aldırır. Hayatı sorgularlar. Sofie'nin Dünyasında dendiği gibi:
         “Biz tavşanın tüylerinin en dibinde oturan kımıl kımıl böcekler gibiyiz. Ama büyük filozoflar büyük sihirbazın gözlerinin içine bakabilmek için ince tüylerin uçlarına tırmanmayı denerler.”
         Felsefe birçok bölümden oluşur. Yeni alanları oluşur ve kaybolur.  Politika, modern fizik, jeoloji, biyoloji, meteoroloji ve astronomi gibi birçok bilim dalı önceden felsefenin alanındaydı. Yani felsefe bilimlerin anasıdır da diyebiliriz.
         Felsefe hakkında daha çok şey söyleyebilir ya da yazabiliriz. Ama buna ne zamanımız ne de yerimiz var. Felsefe bitmez, felsefe sonsuzdur. İnsanlık yaşadıkça ışığını kaybetmeyecektir. Ve son sözü Epikuros’a bırakıyorum…
         “Felsefe ile uğraşma zamanının daha gelmediğini ya da artık geçmiş olduğunu söylemek, mutlu olmanın zamanı gelmedi ya da artık geçti demekten farksızdır…”
         Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler!.
 
Mustafa YOLCU


3 Ocak 2011  19:02:10 - Okuma: (1028)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik