Yazı

Wikileaks Belgeleri…
Wikileaks Belgeleri… 

Yaşar Varış

Wikileaks belgeleri son üç gündür dünya ve Türkiye gündemine balyoz gibi düştü. Wikileaks ne demek? Türkçe karşılığı “sızıntı” demekmiş.

Öğrendiğimize göre İsveç merkezli bir organizasyon. Dünya’da topladıkları gizli devlet belgelerini aynı adlı internet sitesinde yayınlayıp tüm dünyanın dikkatlerini bu olaylara çekmek istiyorlarmış.
Ellerinde bir milyondan fazla belge varmış. Başta Amerika olmak üzere tüm devletleri ilgilendiren belgeler bunlar. Şimdilik bunlardan sadece küçük bir bölümü yayınlanmış.
Bu belgelerin bir kısmı da ülkemizle ilgili.
Neler var neler?
Türkiye’de görev yapan Amerikan büyükelçileri ABD’ye gönderdikleri kriptolarda ( gizli belge) ülkemizle ilgili çok çarpıcı açıklamalar bulunuyorlar.
Başbakan olduğu tahmin edilen kişinin Avrupa bankalarında sekiz ayrı gizli hesapta parası bulunduğundan tutun da Recep Tayyip Erdoğan’ın gizli siyasi gündemi olduğuna,
Milli savunma bakanı Vecdi Gönül’ün ılımlı bir Müslüman olduğundan dış işleri bakanı Davutoğlu’nun tehlikeli bir devlet adamı olduğuna kadar.
Yine başbakan Tayyip Erdoğan’ın etrafını yalakaları ile doldurduğundan AKP’ li bakanların, il başkanlarının, belediye başkanlarının rüşvetsiz iş yapmadıklarına,Yurt dışı ihalelerinin yandaş firma ve kişilere verildiğine kadar her şey büyükelçiler tarafından Amerika’ya rapor edilmiş.
ABD yetkilileri bu gizli yazıları inkâr etmediler. Kabul ettiler.
Türk ilgililer de elbette birer birer inkar edeceklerdir. Nitekim dün gece Vecdi Gönül ve Devlet bakanı Mehmet Şimşek birer demeç vererek iddiaları yalanladılar.
Ama ilginç olan bir şey var.
Amerika burnunu niye bu kadar devletimizin içine soktu.Türk devleti yetkilileri buna neden izin verdi.
Bir devletin istihbaratı bu kadar aleni olabilir mi?Devlet yetkilileri bu kadar rahat izlenebilir mi?
 
Devlet sırrı denen bir şey ABD için geçerli değimli?
Yine ilginç bir şey daha var.
 
Dün akşam haberlerde Barış ve Demokrasi partisi genel başkanı bu konuda görüşleri sorulduğunda “Bunlar hepimiz tarafından biline olaylardır,bunun için ABD kriptolarını okumaya gerek yoktu. Bize sorsalardı biz söylerdik” diyor
Bu ülkede rüşvet, yolsuzluk bu kadar yaygın, muhalefet partileri biliyor, dış devlet temsilcileri biliyor da bir tek Cumhuriyetin savcıları mı bilmiyor.
Bunlarla ilgili bir soruşturma niye yok?
Muhalefet bunları meclis gündemine niye getirip de halkı bu konularda bilgilendirmiyor?
Yarından itibaren tüm muhalefet partileri, hatta iktidar partisi bu suçlamalarla ilgili komisyonlar kurmalı,konu enime boyuna araştırmalıdır.
Bu iddialar doğru ise yapanlar halka anlatılmalı,sanıkları yargı önünde hesap vermelidir.
Yok eğer doğru değilse da bu kriptoları yazan büyükelçiler başata olmak üzere bu belgeleri yayınlayan kuruluş ve kişiler hakkında gereken yapılmalıdır.01.12.2010


1 Aralık 2010  15:15:31 - Okuma: (683)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik