Başbakandan esnafa rüşvet-i kelam

Başbakandan esnafa rüşvet-i kelam

Haber
4 Eylül 2010  10:38:10 - Kategori: Selçuk - Okuma: 739

CHP’li Susam, esnafın devlete olan borçlarında yapılandırma sözünün önce ortaya atılıp, sonra geri çekildiğini söyledi; “Başbakan Esnafa şirin görünmek için ‘rüşvet-i kelam’ yapıyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, referandum çalışmaları kapsamında Gaziemir ilçesinde esnafı ve esnaf odalarını ziyaret etti. Gaziemir Esnaf Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Minibüsçüler Odası ve Otokent yönetimiyle bir araya gelen Susam, Hükümetin esnafı yok etmek isteyen bir anlayış içinde olduğunu savundu, referandumda hayır oyu istedi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ve CHP İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy’la çarşıyı gezen Susam; esnaflardan gelen soru üzerine devlete olan borçlarda yapılandırmaya da değindi.
 
Esnafların vergi ve SGK borçlarının ödenemez noktaya ulaştığının altını çizen Susam, “Meclisin son haftasında, bazı vergi yasalarında değişiklik öngören bir torba yasa gündeme geldi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e küçük işletmelerin yüzde 70’inin devlete borcu olduğunu, bu borçlar nedeniyle işlerini göremez hale geldiklerini söyledim. Uygulanan e-haciz nedeniyle pek çok esnafın çekinin karşılıksız çıktığını, bu nedenle ekonomik yapının iyice bozulduğunu anlatarak ‘borçları yapılandıralım’ dedim. Maliye Bakanı Başbakan’dan böyle bir talimat almadıklarını söyleyerek yanaşmadı” diye konuştu.
 
‘Seçimden önce olabilir’ dediler
Bakan’ın görüşme sırasında 2011’de yapılacak genel seçimler öncesinde gündeme gelebilir dediğini de ifade eden Susam, “Esnafın dayanacak gücü kalmadığını söyleyerek devlete olan borçların yapılandırması içeren bir önerge verdim. Ancak önergem AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. Şimdi önce Başbakan, sonra da Devlet Bakanı Ali Babacan böyle bir çalışma yapıldığını söylüyor. Ancak işi yapacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ‘Böyle bir hazırlığımız yok’ diyor. Amaçları referandum öncesinde sanki devlete olan borçlar ertelenecekmiş gibi bir hava yaratarak esnafın oylarını almak” dedi.
 
Rüşvet-i Kelam
Vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırma isteğini ‘esnafın en haklı talebi’ olarak nitelendiren CHP’li vekil, “Ancak görülüyor ki aslında böyle bir hazırlık yok. Başbakan’ın yaptığı açıkça bir kandırmaca, bir suiistimaldir. Hatta kendi ifadesiyle rüşvet-i kelamdır. Yani esnaf şirin görünmek amacıyla söylenen bir sözdür. Referandum öncesinde böyle bir konuyu ortaya atarak esnafın ağzına bir parmak bal çalmak, referandumda esnaftan oy almak istiyorlar. Bu niyetlerinde samimi olsalar, daha bir ay önce verdiğimiz önergeyi kabul ederlerdi” diye konuştu.
 
Eksiklikleri gösterme fırsatı
AKP’nin 8 yıllık iktidarının toplumun tüm kesimleri gibi esnaf ve sanatkara da yıkım getirdiğini söyleyen Susam, “Önümüzdeki sene yapılacak genel seçimler, AKP’nin iş başından uzaklaştırılacağı seçimler olacaktır. Toplumun tüm kesimleri hükümetin yolsuzluğundan, yarattığı yoksulluktan, işsizlikten ve baskıdan şikayetçi. İnanıyorum ki ürünü tarlasında yanan çiftçi, kepenk kapatan esnaf, işsiz bulamayan genç, 3 kuruşluk maaşıyla hem kendini geçindirmek, hem de çocuklarına destek olmak zorunda kalan emekli, atanamayan öğretmen, her gün yoksullaşan işçi, toplu sözleşmeden mahrum memur hükümete gerekli dersi verecektir. Hayır oyu, hükümete ‘şapkanı önüne al da düşün’ demek için önemli bir fırsattır. Referandumdan hayırlı sonuç çıktığında hükümet de yaptığı hataları, eksikliklerini görmek onları düzeltmek zorunda kalacaktır. Vatandaşın da sandığa; referandumun, hükümetin eksikliklerini gösterme fırsatı olduğu düşüncesiyle gideceğine inanıyorum” dedi.


Haber

Selçuk

Thorax Dağı Zirvesine Zorlu Yürüyüş

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi'nin düzenlediği Thorax Dağı Doğa Yürüyüşüne katılan 28 yürüyüşçü zorlu faaliyeti başarı ile tamamladılar.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik