Selçuk Efes Tiyatrosundan Tekel işçilerine destek oyunu

Selçuk Efes Tiyatrosundan Tekel işçilerine destek oyunu

Haber
9 Ocak 2010  22:28:48 - Kategori: Kültür-Sanat - Okuma: 683

25 günden beri Ankara’da 4-C yasasını protesto etmek amacıyla eylemde olan Tekel işçilerine destek vermek için sahnelenen Selçuk Efes Tiyatrosu’nun Hücre isimli oyunu dün Ödemişli tiyatro severlerin beğenisine sunuldu.

 

Belediye Şehir Salonu’nda sergilenen, 1980 darbesi sonrası cezaevine düşen ve haklarında idam kararı çıkan üç devrimcinin hücrede yaşadıkları acı olayları anlatan oyun öncesinde Türkiye Komünist Partisi Torbalı İlçe Başkanı Erkan Altuner, “Tekel işçilerinin direnişine biz de katkı koymak için bu oyunu sahneliyoruz. Bu oyundan elde edilecek gelir ve ayni yardım Tekel işçilerine yiyecek, giyecek ve battaniye olarak aktarılacak. Tekel işçileri direnmeye devam etsinler biz de onlarla omuz omuzayız” dedi. Altuner’in ardından Kirazlı işçi Yusuf Enderin de Tekel işçilerinin eylemleri hakkında bilgi verdi.
Ödemişlilerin orta düzeyde ilgi gösterdikleri oyunda haklarında idam kararı çıkan devrimcilerin kendi aralarında yaşadıkları çelişki ve çatışmaların yanı sıra o günün cezaevi şartları da yansıtıldı. Hasan Öztürk’ün gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı oyunun Genel Sanat Yönetmenliğini Gül Mazman yaptı.
Oyunu izlemeye gelen sanatseverlerin Tekel işçilerine ulaştırılmak üzere battaniye ve giyecek getirdikleri gözlendi.


Haber

Kültür-Sanat

Yabancı Gelinden, Resim Sergisi

Ukranyalı Julia Mia, eşi Feyzi Ergon’un doğduğu yer Kuşadası’nda ilk kez ”Kübik Şehir” isimli resim sergisini İbramaki Sanat Galerisinde açtı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik