Deve güreşlerinin kırk pınarı Germencik'te yapılacak

Deve güreşlerinin kırk pınarı Germencik'te yapılacak

Haber
8 Ocak 2010  16:39:57 - Kategori: Kültür-Sanat - Okuma: 899

Aydın ve çevresinde deve güreşlerinin kırk pınarı olarak bilinen Germencik Deve Güreşleri Pazar günü Germencik Arenasında yapılacak.

 

Germencik arenasında her yıl gerçekleştirilen Germencik Deve Güreşleri Festivali, 10 Ocak 2010 Pazar günü 62.kez yapılacak. Bu yıl yapılacak olan 62.Germencik Geleneksel Deve Güreşleri Festivalinden elde edilen gelir Germencik ilçesinin sorunlarının çözümleri için kullanılacak. Tüm hazırlıkların tamamlandığı ilçede gerçekleştirilecek deve güreşlerinde 120 deve 60 çift halinde kıyasıya mücadele verecek 120 devenin katıldığı güreşlerde Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası ve Esnaf Kefalet Odası Kupası güreşleri de yapılacak. 10 Ocak günü gerçekleştirilecek deve güreşleri öncesinde 9 Ocak günüde deve sahiplerinin katılacağı halı gecesi gerçekleştirilecek.

Germencik Deve Güreşleri Güreş Sorumlusu İsmail Bozdoğan uzun süredir Germencikte deve güreşleri olduğu için ve germencikte bu güreşlerin uzun yıllar öncesine dayandığını için Aydın ve çevresinde bu güreşlerin Kırkpınar güreşleri olarak adlandırıldığını belirterek “ Güreşlerimizin bu yıl altmış ikincisi gerçekleştirilecek ve güreşlerimizde 120 deve kıran kırana mücadele edecek” dedi.

Germencik Belediye Başkanı Ahmet Yavaşoğlu ise, “Rivayetlere göre Germencik ilçemizde deve güreşleri iki yüz yıl öncesine dayanıyor ama resmi rakamlara bakıldığı zaman bizler bu yıl altmış ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bu deve güreşleri artık geleneksel hale geldi bizde bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Eğer bu güreşlerden bir gelir elde edilirse bu geliri ya içemizin altyapısını yapmak için ya da ilçemizde spor faaliyetinde bulunan ve diğer il ve ilçelere gitmesi için ulaşım aracı olmayan gençlerimiz için kullanacağız ve bu şekilde gençlerimize katkı sağlamak istiyoruz.” diye konuştu. KERİM UĞUR / AYDIN - GERMENCİK


Haber

Kültür-Sanat

Yabancı Gelinden, Resim Sergisi

Ukranyalı Julia Mia, eşi Feyzi Ergon’un doğduğu yer Kuşadası’nda ilk kez ”Kübik Şehir” isimli resim sergisini İbramaki Sanat Galerisinde açtı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik