Efes Tiyatrosu SELENDER için sahneye çıkıyor

Efes Tiyatrosu SELENDER için sahneye çıkıyor

Haber
23 Aralık 2009  11:51:17 - Kategori: Kültür-Sanat - Okuma: 862

Selçuk Belediye Spor Kulübü Efes Tiyatrosunun bu sezon için hazırladığı Hasan Öztürk’ün “HÜCRE” adlı oyunu, geçtiğimiz günlerde Selçuk’ta kurulan ve faaliyetlerine başlayan Selçuk Engellilerini Destekleme Derneği’ni (SELENDER) tanıtmak ve desteklemek amacıyla bir kez daha sanatseverlerle buluşuyor.

 

Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonunda 25 Aralık 2009 Cuma günü saat 20:00’de sahnelenecek olan oyun iki perde halinde gerçekleşecek.
Gerçek bir hayat hikâyesi olan oyunun Yönetmenliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapan Gülhan Ayhan Mazmanbu kez engelliler için sahneye çıkacaklarını ifade ederek; “Ülke nüfusumuzun büyüklüğü hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Ama bu nüfusun ne kadarını engelli bireylerimizin oluşturduğunu çoğumuz bilmeyiz. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tablo hiç de önemsenmeyecek gibi değildir. 1990 nüfus sayımına göre ülkemizdeki engelli bireylerin oranı % 14’tür. Bu rakam herhâlde bizlerin engelli bireylerimiz için ne kadar çalışmamız gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca her insanın bir engelli adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmaları çok daha fazla önemsemek gerekir.Engelli bireylerimizin, ülke nüfusuna oranının bu kadar çok olmasına rağmen çok az bir kısmı eğitim imkânlarından faydalanabilmektedir. Oysa Avrupa’da engelli bireylerin tamamı eğitimin bütün olanaklarından faydalanmakta, hatta gerektiğinde eğitim imkânı engelli bireylerin ayağına kadar götürülmektedir. Bu durum bizim büyük bir ayıbımızdır. Bu noktada, eğitimde fırsat eşitliği ilkesine ne kadar dikkat ettiğimizi oturup düşünmeli ve bu ilkenin gereğini yerine getirmek için neleryapmamız gerektiğini plânlamalıyızşeklinde konuştu.
Selçuk’ta ki Sivil Toplum Platformları ve Dernekler için Efes Tiyatrosu olarak her zaman göreve hazır olduklarını belirten tiyatro oyuncuları tüm sanatseverleri bu kez engelli bireyleri desteklemek adına oyunlarına beklediklerini belirttiler.


Haber

Kültür-Sanat

Yabancı Gelinden, Resim Sergisi

Ukranyalı Julia Mia, eşi Feyzi Ergon’un doğduğu yer Kuşadası’nda ilk kez ”Kübik Şehir” isimli resim sergisini İbramaki Sanat Galerisinde açtı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik