Hücre ile sezon açılıyor

Hücre ile sezon açılıyor

Haber
12 Ekim 2009  10:12:16 - Kategori: Kültür-Sanat - Okuma: 1082

Selçuk Belediye Spor Kulübü Efes Tiyatrosu kurucuları olan büyük usta Hasan Öztürk’ün   “HÜCRE” adlı oyunu 14 Ekim Çarşamba günü saat 20:30 da perdelerini tiyatro severlere açıyor. Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonunda sahnelenecek olan oyun iki Perde halinde oynanacak. Yine aynı ekip tarafından 2001 yılında da sergilenen oyun gerçek bir hikâyesidir.

 

Oyunun Yönetmenliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapan Gül Mazman oyun ile ilgili verdiği bilgide; “Oyunun yazılış hikâyesini Hasan Hocamdan bizzat dinledim o kadar çok etkilendim ki “HÜCRE” adlı oyunu her zaman tekrar sahnelemek istediğim bir oyun oldu. Hasan Öztürk hocam bu oyunu cezaevinde yazmıştır. Sorguda 63 gün kalmıştır. Bunun 50 gününü gözleri bağlı olarak geçirmiştir. Ülkede 12 Eylül vardı. Sorgudan çıkınca hücresinde bazı gençler bekliyordu hocayı. Birkaç skeç hazırlamışlardı sorgunun ağırlığını hafifletmek için. Gönderildikleri askeri cezaevinde oyun yazmak yasaktı. Kâğıt ve kalem yalnızca mektup yazmak için veriliyordu. "Ailemize mektup yazacağız" dediler başgardiyana. Gelen kâğıtların bir kısmıyla bir kalemi sakladılar. İşte onlarla başladı Hasan Öztürk yazmaya. Cezaevinde yazmak, yazılı belge bulundurmak yasaktı. Bu yüzden oyun ezberlenince kâğıtlar yok ediliyordu. Uzun süre yatacağını düşündüğü için başlamıştı oyun yazmaya. TCK 141'den beş yıla mahkûm oldu. Üç yıl yatıp çıktığında yedi oyun yazmıştı. Ama tek bir oyununu yazılı olarak dışarı çıkarabilmişti. Onu da dışarı çıkacak bir arkadaşının parkasının omzundaki astara dikerek... İşte “HÜCRE” de bu dönemde yazılmış bir oyundur” dedi.
HÜCRE”nin ayrıca 1997 yılında da Yunus Nadi Uzun Metrajlı Film Senaryosu Ödülü'nü aldığını hatırlatan Mazman; “Ayrıca bu oyunla çeşitli festivallere katılacak olan Selçuk Belediyesi Efes Tiyatrosu ekibine başarılar diliyoruz. 14 Ekim Çarşamba ve 16 Ekim 2009 Cuma günü saat 20:30 da sergilenecek oyun Efes Tiyatro Salonunda. Selçuklu sanatseverlerin bu oyunu kaçırmamaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.


Haber

Kültür-Sanat

Yabancı Gelinden, Resim Sergisi

Ukranyalı Julia Mia, eşi Feyzi Ergon’un doğduğu yer Kuşadası’nda ilk kez ”Kübik Şehir” isimli resim sergisini İbramaki Sanat Galerisinde açtı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik