600 metrelik yol tamamlanıyor

600 metrelik yol tamamlanıyor

Haber
15 Mayıs 2008  16:59:24 - Kategori: Selçuk - Okuma: 1108

Selçuk Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Esnaf Odası Başkanı seslerini duyurdu...

İlgililer duyarlılık gösterdi. Belevi-Selçuk-Meryemana yol çalışmasına yeniden başlandı. 1998 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından 1 Milyon 399 bin YTL. bedelle ihale edilen, ancak 10 yıldır tamamlamadığı için şu ana kadar 10 Milyon 600 Bin YTL. harcanmasına rağmen bir türlü bitirilemeyen Belevi-Selçuk- Meryemana yolu yapım işinin Selçuk ilçe merkezi içersinden geçen Atatürk Caddesi bölümünde düzenleme çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Genel Meclisi, Karayolları, TEDAŞ, TELEKOM ve Selçuk Belediyesinin el ele vererek güçlerini birleştirmeleri sonucu geçtiğimiz yıl yeniden başlamıştı. 
Bu çalışmalar kapsamında Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa ÜLGÜR ve İzmir eski Valisi Oğuz Kağan Köksal’ın girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı iç ulaşım dışında, her yıl yerli ve yabancı 1 Milyon 500 Bin turistin kullandığı bu önemli turistik yolun yapımı için 500 Bin YTL. gönderdi. Belediye Başkanı ÜLGÜR ve İl Genel Meclis üyeleri konuyu İzmir İl Genel Meclisi gündemine de taşıyınca İzmir ve Bölge turizmi açısından büyük önem taşıyan Atatürk Caddesi ve Şirince Kavşağı düzenleme çalışmalarında kullanılmak üzere İzmir İl Genel Meclisi bütçesinden de 1 Milyon YTL. Karayolları Bölge Müdürlüğüne aktarıldı ve böylece çalışmalara yeniden start verildi. Karayolları Bölge Müdürlüğü, Selçuk Belediyesinin istemi üzerine yolun kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj hatları bağlantılarında proje değişikliği yapılmasını da sağlayarak çalışmaların ilçenin değişen ihtiyaçlarına göre projelendirilmesini gerçekleştirdi.    
         Selçuk Belediyesinin girişimleri sonucu kurumlar arasında oluşan işbirliği bu süreçte daha da gelişti. Kurulan temas sonucu Belediyenin hazırladığı Atatürk Caddesi ve çarşı merkezinde bulunan ve görüntü kirliliği yaratan telefon ve elektrik kablolarının yeraltına alınması projesine TELEKOM ve TEDAŞ İl Müdürlüğü onay vererek yaklaşık olarak 2 Milyon YTL. lik bir yatırımı gerçekleştirme kararı alındı. Böylece yol düzenleme çalışmalar paralelinde TELEKOM, TEDAŞ ve Selçuk Belediyesi ortak bir çalışma başlatarak kabloların yeraltına alma projesini de başlattı. Birlikte yürütülecek çalışmada gerekli malzeme desteği ilgili kurumlarca sağlanırken, Selçuk Belediyesi de projenin işçiliğini yaptı. Bu çalışmalar sonucu Atatürk Caddesinin büyük bir bölümünde ve çarşı merkezinde yıllardır çirkinlik yaratan telefon ve elektrik kabloları yeraltına alındı.
         Ancak bu çalışmalar bir süre devam ettikten sonra yeniden durduruldu. 2007 yılında 1 Milyon 300 Bin YTL. lik hak ediş hazırlayan mütahid firmaya ilgili Ulaştırma Bakanlığı tarafından sadece 300 Bin YTL. ödeme yapıldı. Kent merkezindeki bu çalışmalar ödenek yetersizliği nedeniyle birden bire durdu. Atatürk caddesinin İzmir istikametinde yolun sol şeridinde 400 metre, Kuşadası yolu üzerinde Hastahane önünde 200 metrelik bölümün tamamlanamaması Selçukluların tepkisine neden oldu.  
         Geçtiğimiz Mart ayı içersinde bölge sorunlarının takipçisi Yeni Asır Gazetesine ve gazetenin yazarı Kemal Önderoğlu’na, Selçuk yerel sesleri Efes Selçuk Gazetesi ve Efesten Haberler’e sorunlarını anlatan Selçuk Ticaret Odası Başkanı Cumhur Yelken, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Güller ve Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür bu yolun önemini vurgulayarak yolun bir an önce tamamlanmasını istemişlerdi. Özellikle beş gün ard arda sorunu köşesine taşıyan Kemal Önderoğlu yetkililere “çözün bu sorunu” diye seslenmişti. 
         Selçuklu başkanlar başta olmak üzere Yeni Asır gazetesinin ve Önderoğlu’nun çabaları nihayet sonuç verdi. Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, İzmir Milletvekili Nükhet Hotar ve birçok İzmir Milletvekili ve İzmir Valiliği de bu sese kulak verdi. Aylar süren çeşitli girişimler sonucu yol inşaatı geçtiğimiz hafta yeniden başladı. Üstelik on yıldır devam eden ve bir türlü tamamlanamayan Belevi-Selçuk-Meryemana yol projesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2009 yılında bitirilecek projeler kapsamına alındı. Kaliteli ve güvenli yol statüsünde yapılması kararlaştırılan yol için ödenek çıkarıldı. Şu an şehir içersinde sürdürülen çalışmalar İzmir-Selçuk Otoban çıkışına kadar devam ettirilecek.     
Bu yolun ülke için bir prestij yol olduğunu belirten Selçuk Ticaret Odası Başkanı Cumhur Yelken ve Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa ÜLGÜR “Yolun 2009 yılında bitirilecek yollar kapsamına alınmasından ve çalışmaların yeniden başlamasından büyük sevinç duyduk. Duyarlılıklarından dolayı başta Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı ve Karayolları Genel Müdürü olmak üzere Karayolları Bölge Müdürümüze, Milletvekillerimize, bu önemli sorunu sayfalarına taşıyan Yeni Asır Gazetesi ve onun saygın yazarı Önderoğlu’na, yerel basınımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz“ dediler.


Haber

Selçuk

Thorax Dağı Zirvesine Zorlu Yürüyüş

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi'nin düzenlediği Thorax Dağı Doğa Yürüyüşüne katılan 28 yürüyüşçü zorlu faaliyeti başarı ile tamamladılar.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik