Şu İşe Bakın Hele

Şu İşe Bakın Hele

Haber
19 Mart 2008  23:22:43 - Kategori: Genel - Okuma: 1795

İlk kurşunu Yunan askerlerine sıkmış olan büyük kahraman Gazeteci Osman Nevres’i akıllarınca karalamak isteyenler için Sakız adalı Bestekâr Nevres Ağa ile aynı kişi olduğunu kültür yoksunu insanlara yutturmaya kalkışmışlardır.

Bir ara Efesten Haberlerde adını vermeyen biri (büyük olasılıkla yazılarıma kıl olan biri bu) affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum. Sizin Sakız adalı Osman Nevres ile akrabalığınız var mı? Demişti. Ben de Osman Nevres Sakız adalı değil Girit Kandiya kökenlidir. Bu konuyu dedeme sorduğumda bizim bir amcamız Selanik tarafına yerleşmişti. Belki onun oğludur. Zira değil Kandiya’da tüm Girit te bizden başka Nevres yok demişti. Buna rağmen akraba olduğumuza dair kesin bir bilgim yok demiştim. Meğer kazın ayağı başkaymış. Adam sinsice sen de Rum asıllı mısın demiş ama benim art düşüncem olmadığından anlamamıştım. Sakız adalı bestekâr Nevres Bey ile gazeteci Osman Nevres’in hiçbir bağlantısı yoktur. Velev ki Osman Nevres Rum dönmesi olsaydı bile Yunan askerlerine ilk kurşunu sıktığı için kahramanımız olmayacak mıydı? Bu nasıl köhne bir mantıktır. Bu konuda bilgisi olmayıp da bilgi edinmek isteyenler İnternet te www.google.com da arama kutusuna Osman Nevres yazarak tüm gerçek bilgilere ulaşabilirler. Bunu soran kişiye şunu açıkça belirteyim ki, Girit Türklerinin kökeni Karaman oğullarına dayanır. Tümü de Türkoğlu Türk türler. Öküzün altında buzağı aramasın, aramasınlar.
Gelelim şu İkinci Osman Nevres vakasına. Ansiklopedileri karıştırın. Google gibi büyük bir arama motorunda arayın. Hiç birinde Sakız Adalı Osman Nevres diye biri yok. Ya nerede var. Bir tek Cumhuriyet gazetesinde o kişi ile ilgili yarım sayfalık bir haber var. Beni şaşırtan Cumhuriyet gibi ciddi olduğuna inandığımız bir gazetede böyle bir gayri ciddi bir haberin yer almış olması. Cumhuriyet gazetesi böyle bir hatayı nasıl yapar anlamak olası değil. Umarım Cumhuriyet gazetesi bu hatayı anlar ve haberde gereken düzeltmeyi yapar.
Uzun zamandan beri dinci geçinen bazı gazetelerde ve çevrelerde Atatürk, Cumhuriyet, laiklik ve Atatürk Devrimleri karşıtları büyük bir karalama kampanyası başlatmışlardır. Başta Atatürk ve Yunan askerlerine ilk kurşunu sıkan ve Kurtuluş Savaşının ilk kıvılcımını çakan Osman Nevres ile Kurtuluş Savaşımıza katkıda bulunuş olan tüm Selanikliler ya masonluk ya da Sabutaycı olmakla itham edilmektedirler. Zira onlar yıkılan Osmanlı Saltanatının hortlatılmasından yana olanlardır. Bunlar için söylenilecek tek kelime ancak zavallılar olur. Zira o savundukları saltanatı Kurtuluş Savaşını başaranlar daha doğrusu o destanı yazanlar yıkmasalardı. Sevr anlaşması yüzünden Anadolu ikinci Dünya Savaşı galipleri tarafından paylaşılacaktı. Biz Türklere Orta Anadolu da birkaç ili içine alan küçük bir vatan parçası kalacaktı. Şurası bir gerçek ki zamanla o topraklar da elimizden alınacaktı. Şimdi ezan sesi ile uyananlar o Sevr anlaşması yüzünden çan sesleri ile uyanacaklardı.
Yine dönelim İkinci Osman Nevres’e. Ya da uydurma Osman Nevres’e. Giritli gerçek Osman Nevres Yunan işgal kuvvetlerine ilk kurşunu sıkarak esareti kabul etmeyenlere büyük bir cesaret vermiş ve Kurtuluş Savaşımızın ilk startını vermiştir. İşte o kıvılcım çakmasaydı belki de Kurtuluş Savaşı başlamadan bitecekti ve ulu padişahları elden çıkmış vatan topraklarının daha doğrusu olmayan bir vatanın saltanatının sahibi olacaktı. Dinci basın ve gerici çevreler savundukları padişahlar yüzünden dinlerini bile kaybedeceklerini idrakten aciz olarak Kurtuluş Savaşına katılanların tümünü yalanlarla karalamaktan hiçbir sakınca görmemektedirler. Bu nedenle de Sakız adalı Rum kökenli Bestekâr Nevres Beyin adına Osman adını ekleyip kafa karıştırmaktan fayda ummaktadırlar. İşte bakın sizin kahraman dediğiniz Osman Nevres Rum asıllı biridir diyerek gerçek Osman Nevres’i akıllarınca küçük düşürecekler ve onun o kutsal kahramanlık imajını yok edeceklerdir. Oysa Türk insanı nankör değildir. Bedevileşmişlerin dışında hiçbir Türk bu çirkin yalana ne inanır ve ne de kanar. İnanmadıkları için de Hasan Tahsin yani Osman Nevres’in anıtını İzmir’in en büyük meydanı Konak meydanında dikmişlerdir. Her yıl şehit edildiği tarihin yıl dönümünde kahramanlık abidesi olarak dikilmiş anıtının başında anma töreni yapılmaktadır. Bu vesileyle o büyük kahraman Giritli Osman Nevres ile Türk musikisine önemli eserler kazandırmış olan Bestekâr ve Şair Sakız adalı Nevres Beyi rahmetle anıyorum.
Özcan Nevres    


Haber

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik