Ninjalar Türkiye’de

Ninjalar Türkiye’de

Haber
13 Eylül 2007  10:55:59 - Kategori: Genel - Okuma: 5428

Bir gün Ninjaları ve Nınjutsu savaş sanatlarını araştırıp haber yapabileceğim hiç aklıma gelmezdi.

Ama araştırdıkça o araştırmanın derinliklerine indikçe insanın bırakası gelmiyor..Teknikleri felsefeleri baya bir ilgimi çekti. Biliyor musunuz artık bende bir Ninja olmak istiyorum. Radyo Programcılığı, Gazetecilik, TMF hakemliğinden sonra finali’de Ninjalıkla bitirebilirim. Şaka bir yana işin aslı, artık Ninjalar ve Nınjutsu savaş sanatı Türkiyeyi’de sarmış durumda. Kıyafetlerinden kullandıkları silahlara, hatta sert Japonca komutlara kadar dağlarda yaşayan Ninjalardan hiçbir farkları yok. Eğitimlerine girdiğinizde ilk başta siyahlar içindeki bu grubun, o an yaptıkları işe karşı olan disiplinleri dikkat çekiyor. Kurallar çok sıkı. Ders geleneksel Ninja selamıyla başladıktan sonra Ninpo felsefesi ve savaş teknikleri eğitimleriyle devam ediyor. Türkiye'de pek de tanınmayan bu Ninjalık eğitiminin adı "Ninjutsu". Kişinin günlük hayatında karşılaşabileceği tehlikelere karşı kendisini savunmasını amaçlayan bir sistem olarak kullanılıyor..
 Bu dalla uğraşan Kazım Karabekir Paşanın Torunu olan nınjutsu 1.dan eğitmeni olan ve yaşamını İstanbul’da sürdüren Faruk Gazioğlu ile geçtiğimiz günlerde Best Of Ephesus dergisi adına bir röportaj yaptım gelecek sayı da röportajım dergide yayınlanacak.Ege bölgesinin en çok haberleri takip edilen Efesten haberler sitesinde de köşe yazımda yapmış olduğum röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Gazioğlu Savaş sanatlarına ilgisini bakın nasıl anlatıyor. Bütün çocukluğum Paşanın yasadığı evde geçti simdi müze yaptık o köşkü ama ondan önce orası benim oyun parkımdı diyor. Kılıçlarla oynar silahları kurcalardım. Büyük Dedem General Kazım Karabekir paşanın yazdığı, çocuklara öğütlerim adlı kitabını okurken başladı savaş sanatlarına merakım. Beni etkileyen bu kitap’ta 1924 yılında idman bayramı adı altında Doğu’da yaşayan ve kendi imkanlarıyla bakımlarını üstlendiği öksüz çocuklara Japonların jujutsu oyunlarını öğrettiğinden bahsediyordu. Ben bu kitap’ı 1996 yılında okumuştum ve daha jujutsu’nun ne olduğunu Ülkemiz tam olarak bilmiyordu.
Benim uzmanlık alanım bujınkan sistemi üzerinedir diyen Gazioğlu”
nınjutsu genel ismi ama Japonlar budo taıjutsu   derler
bu =savaş do =yol taı=vücut jutsu=savaşa gıdecekmıs gıbı hazırlanmak
:yanı vucudu savasmanın yoluna gore hazırlamak anlamını taşır. Ninjutsu’nun felsefesi hayatta kalmaktır,dovüsmenın otesıde bır yasam bicimidir. Hayat %90 önümüze sunulan yollar kalan %10da bu yollardan hangisinden yürüyeceğimizdir derler .İste nınjutsu bu %10luk bolümde devreye giriyor.Tehlikenin farkına varmanızı ve oluşmadan uzaklaşma şansını verir. Disiplin kazandırır. Zihin, Vücut ve Ruh dengesi sağlar
Kendinize güveninizin yerine gelmesi ile egolardan uzaklaşmanızı sağlar.
Dinçlik ve mutluluk verir. Hayata ve olaylara farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Mevcut 5 duyunuzu ve 6. duyunuzu güçlendirir.
 Ninjutsunun bu kadar ilgi görmesinin başlıca nedeni oldukça pratik bir savaş sistemi olmasıdır diyen Faruk Gazioğlu." Yine de nınjutsuyu sadece bir dövüş sanatı olarak görmek çok yanlış. Ninja felsefesinde başkalarına yardımcı olabilmek için hayatta kalmak söz konusu. Çünkü bir Ninja’nın amacı kendisine ve diğer insanlara mutluluk vermek. Nınjutsu derslerinde tüm bunların yolu da öğretiliyor. Günümüzde mutlu olmanın hiç de kolay olmadığını vurgulayan Gazioğlu, hırslardan ve kibirden vazgeçmenin çok önemli olduğunu belirtiyor. "Nınjutsu'da vücudumuzun yanı sıra ruhumuzu kullanmayı öğreniyoruz. Bunun dışında herhangi bir kapkaç veya gasp olayında ne yapmak gerektiğini öğretiyoruz. Bu sırada elimize geçen anahtar, kalem, taş, toprak gibi herhangi bir aleti bir saldırgana karşı silah olarak kullanabiliriz. İnsanların kendilerini korumayı öğrenmesi lazım. Evinize bir gece uyurken silahlı bir hırsız girmişse veya sokakta yürürken birisi boğazınıza bıçak dayamışsa, o kişiye karşı Ninjutsu kullanabilirsiniz diyerek bitiriyoruz röportajı . İşte güzel bir röportajın sonunda bende sizler gibi Ninjutsu Savaş sanatını bir bakıma anlamış ve  tanımış oldum. Kendisine şahsen vermiş olduğu, aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür etmiştim ama bir kez daha bu vesile ile teşekkür etmiş olalım. Sevgili Dostlar gelecek yazı dizimde de Türkiye Motosiklet Federasyonu olan(TMF)değinmek istiyorum. TMF Merkez Hakem Kurulu Üyesi ve İzmir İl Hakem Kurulu Başkanı olan Tolga Tolon’la bir röportaj yapıp sizlerle bu röportajı paylaşacağım. Gazetecilik dışın da benimde resmi lisanslı Hakemi olduğum bu Federasyonu bilmeyenlere ya da kulaktan dolma bilgi sahibi olanlara daha iyi ve bilinçli şekilde aktarmaya çalışacağım. Şimdilik Hoşçakalın.
 HABER- DENİZ DOĞAN


Haber

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik