İzmir’de Zirve Gibi Turizm Buluşması

İzmir’de Zirve Gibi Turizm Buluşması

Haber
11 Eylül 2018  12:13:55 - Kategori: Selçuk - Okuma: 3266

İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen Turizm Sektörü İzmir Buluşması, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla İzmir’de adeta turizm zirvesi şeklinde gerçekleşti. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve pek çok önemli ismin iştirak ettiği İzmir turizm buluşmasına Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu ve Yönetim Kurulu üyesi Ümit Yolcu katıldı.

 STO  BAŞKANI KORAY YOLCU TURİZM BAKANI ERSOY’DAN SELÇUK İÇİN  İKİ TALEPTE BULUNDU

*Pamucak tahsisleri hayata geçirilmeli
*Ören yerlerinin bakımı ve çevre düzenlemesi için ören yerlerinin gelirleri kullanılmalı. Bu pay büyükşehir yerine ilçe belediyelerine verilmeli.
Proje odaklı bir turizm stratejisi benimsediklerini belirten Turizm Bakanı Ersoy, katılımcıların sorularını tek tek yanıtladı. Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu’nun Selçuk’un turizm önceliklerini gündeme taşıdığı toplantıda Yolcu, bölge için çok önemli bir cazibe merkezi olma potansiyeline sahip Pamucak’ın golf turizmine açılmasıyla ilgili olarak tahsislerin hayata geçirilmesinin Selçuk kent turizmi ve bölge turizmine ivme kazandıracağı yönünde görüş belirtti. Bakandan en kısa zamanda tahsislerle ilgili pürüzlerin giderileceği yönünde sonuç alınacağı cevabını alan Yolcu’nun gündeme taşıdığı bir diğer konu ise bir UNESCO kenti olan Selçuk’taki ören yerlerinin çevre düzenlemesinden uzak görünümü ve bakımsızlığı oldu. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Efes, St Jean gibi ören yerlerinin kötü görünümüne çözüm olarak ören yerlerinden sağlanan gelirlerin bağlı bulunan büyükşehir belediyeleri yerine ilçe belediyelerine aktarılması önerisinde bulundu. Bu gelir payının ören yerlerinin çevre düzenlemesi ve bakımına ayrılması yönünde görüş belirten STO Başkanı buna en çok Selçuk’un ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.
Yolcu’nun bu önerisini değerlendireceğini ve konuyla ilgisi olan diğer bakanlıktan görüş alacağını belirten Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yıllarca bu sektörün içinde olduğunu ve İzmir turizmi ve ihtiyaçlarının farkında olduğunu söyleyerek bu değerlendirmeler ışığında acil eylem planı hazırlayarak bir ay içinde kamuoyuyla paylaşacakları ifadesini kullandı.

 Toplantıda sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, özellikle turizm bölgelerindeki altyapı sorunlarının çözümleri için kalıcı projeler oluşturulması gerektiğini belirtti. İzmir’in kendine ait çok güzel değerlerinin bulunduğunu, doğru projelerle İzmir’de de Barcelona gibi turist patlaması yaşanabileceğini vurgulayan Ersoy, “Gelen turist sayısını iki katına çıkarma hedefini hep beraber gerçekleştireceğiz”dedi.

TURİSTİK BÖLGELER İÇİN HAVAYOLU ÇALIŞMASI
Yeni sistemle beraber Bakanlıklar arası koordinasyonun çok önemli hale geldiğini ve kendilerinin de bu anlayışla çalışma yürüttüğünü ifade eden Ersoy, önceliklerinden birinin de mevcut müzeleri rehabilite ederek ziyaret oranlarını artırmak olduğunu dile getirdi. Direkt tarifeli uçuşlarla ilgili değerlendirme yapan Ersoy,  3-4 saatlik mesafeler için bu isteğin gerçekleştirilebileceğini söyledi. Bu konuda somut çalışmalar yaptıklarına işaret eden Ersoy, bunun için turistik bölgelerin tamamına yönelik çalışma yaptıklarını, 2019’da çalışmaların sonuç vereceğini söyledi. Türkiye’nin iddialı turizm rakamlarının da yetişmiş insan kaynağı ile mümkün olduğunu belirten Ersoy, “Başarılı olmak için en değerli silahımız insan kaynağı olmalı. Onu da en üst seviyeye getirip dünyadan futbolcu transfer edildiği gibi, bizden turizm profesyoneli talep edilebilir” diye konuştu. 


Haber

Selçuk

Thorax Dağı Zirvesine Zorlu Yürüyüş

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi'nin düzenlediği Thorax Dağı Doğa Yürüyüşüne katılan 28 yürüyüşçü zorlu faaliyeti başarı ile tamamladılar.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik