Pazar Günü Torbalı’da Yörük Şenliği Var

Pazar Günü Torbalı’da Yörük Şenliği Var

Haber
15 Nisan 2016  15:39:07 - Kategori: Torbalı - Okuma: 590

Torbalı Belediyesi ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği’nin düzenleyeceği ‘Yörük Şenliği’ bu Pazar günü Ahmetli’deki mesire alanında gerçekleştirilecek.

 Göçebe yaşam tarzından yerleşik düzene geçen Ege Yörüklerinin sahip olduğu kültürel değerleri, gelenekleri, sosyal ilişkileri ve dayanışmalarını korumak amacıyla Torbalı’nın Ahmetli köyünde düzenledikleri geleneksel şenlik bu Pazar günü yapılacak.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez,  toplumların, kültürleriyle var olduklarını, değerleriyle geleceğe yürüyebileceklerini belirterek şunları söyledi: “Yörükler yerleşik düzene geçmeden önce,  sahip oldukları sosyal, kültürel değerleri hep beraberlerinde taşıdılar.  Ege kültüründe sağlam geleneksel yapıları, aile, komşuluk ilişkileri, dayanışmaları, çalışkanlıkları, üretkenlikleriyle bugün sıkı biçimde sarılmamız gereken birçok değeri yaşattılar ve halen yaşatıyorlar. Metropollerde giderek anti sosyalleşen komşuluk ilişkilerine, yıllardır aynı apartmanda oturup birbirilerini tanıma ihtiyacı ya da cesaretini gösteremeyenlere bu Yörük buluşmasında büyük bir mesaj var. Toplumun bütün kesimlerinin bu mesajı algılamalarını istiyoruz. İzmirlileri Yörük Şenliği’ne davet ediyoruz” dedi.
SANATÇILAR KONSERLER VERECEK
Şenlikte, sanatçı Ali Çakar sahne alacak. Zeynep İlhan, Feyzi Önder ve Serdar Vural da türküleriyle konukları coşturacak. Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği Başkanı Mehmet Şimşek konuklara keşkek, gözleme, yayık ayran ve yöresel yemekleri ikram edeceklerini söyledi.
DERNEK BAŞKANI: ‘YÖRÜK ŞENLİĞİ’NE HERKES DAVETLİDİR’

17 Nisan Pazar günü saat 13.00’te başlayacak olan şenlikte, halk oyunları ve deve güreşleri ve ‘En Güzel Yörük Kızı’ yarışması düzenlenecek. Yörük Şenliği’ne tüm Torbalı halkını beklediklerini ifade eden Dernek Başkanı Mehmet Şimşek, “Yörük kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için düzenleyeceğimiz şenliğin çok güzel geçeceğini umuyoruz. Şenlikte bir birinden güzel halk oyunları sahnelenecek ve misafirlerimize çeşitli ikramlar dağıtılacak. Ahmetli Köyü’ndeki Yörük Şenliği’ne herkes davetlidir” dedi. Şehirleşmenin arttığı günümüzde Yörük kültürünün unutulmaya yüz tutuğunu belirten Şimşek, bu tür etkinlikler vasıtasıyla Yörük kültürünü diri tutmaya çalıştıklarını belirterek “Bu şenliği düzenlememiz konusunda bizlere her türlü katkıyı sunan Torbalı Belediye Başkanı’mız Sayın Adnan Yaşar’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Haber

Torbalı

Çift katlı mezarlar geliyor

Kentin mezarlık ihtiyacını karşılamak amacıyla planlı çalışmalar gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1164 kabir kapasitesine sahip Torbalı Pamukyazı Mezarlığı’nda sona yaklaştı. Kabirlerin 1073'ü "birinci derece akrabalar" için "çift katlı" olarak hazırlandı.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik