Korkusuz kadın Başyiğit, vekillik yolunda….

Korkusuz kadın Başyiğit, vekillik yolunda….

Haber
2 Mart 2015  17:54:45 - Kategori: Bölge - Okuma: 2130

Farklı eğitim metotları uygulayarak öğrencilerin gönlünde taht kuran Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.Türkan Başyiğit, CHP İzmir 1.bölgeden aday adayı oldu.

 Başyiğit, tüm toplum kesimlerinin haklarını gözeten, doğaya, çevreye duyarlı ve emeği en yüce değer olarak gören projelerini halkın hizmetine sunmak için aday olduğunu söyledi.

CHP’den 7 Haziran Genel Seçimleri için Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyeliği görevinden istifa eden Yrd. Doç.Dr.Türkan Başyiğit, CHP İl binasında  kalabalık bir partili huzurunda adaylığını açıkladı.
İzmir’in bütçeden hak ettiği payı almak için, Meclis’te tüm İzmirliler adına mücadele edeceğini, sanayicisinden emekçisine, köylüsüne  kadar her kesimin TBMM deki sesi olacağını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit, açıklamasını şöyle sürdürdü:.
‘’Ben İzmirli bir akademisyenim. Doğup büyüdüğüm kentimin her yerini karış karış biliyorum. İzmir’e adını veren bir amazon prensesidir. Belki de kurucusundan dolayı şehirde kadın izleri çok belirgindir. Victor Hugo bile “İzmir bir prensestir” der. Sadece dünya tarihi değil bizim açımızdan da İzmir özel bir şehirdir. İzmir’in işgali ile bir imparatorluğun kalbine hançer saplanmış ve yıkılmıştır. Ve emperyalizme verilen Anadolu’daki mücadele yine İzmir’in kurtuluşuyla sonlanmıştır.  Şehrin kurtuluş tarihi olan 9 Eylül Üniversitesi’nde okudum. Çalıştım. Üniversitemde halk ile iç içe çok sayıda projeler geliştirdik. On binlerce öğrenci yetiştirdim.  STK’larda yöneticiliğim var.  Bana emek veren ve milletvekili olmamı isteyen yığınların samimiyetine güveniyorum. Bugün İzmir’e olan borcumu ödemek ve benden sonraki nesillere özgür bir Türkiye bırakabilmek adına üzerime düşen görevi yapmak için aday oldum.’’
Kadınların büyük ilgi gösterdiği adaylık açıklamasında, önümüzdeki genel seçimin çok önemli olduğuna dikkat çeken Başyiğit, iktidarın uygulamalarını eleştirerek şunları söyledi::
‘’Türkiye’nin etrafı ateş çemberi bu ateş artık ülkemize de sıçrıyor. Elimizi taşın altına değil bedenlerimizi ateşe atmamız gereken süreçteyiz. Lozan Antlaşması ile kazandığımız değerler tek tek yok ediliyor. Güneydoğu ve Kıbrıs’la ilgili arka odalarda neler konuşulduğunu bilmiyoruz. Yeni Türkiye ile ilk toprak kaybımızı hem de “dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz. ‘’Osmanlıca öğrenelim” diyen bir iktidar döneminde dedelerimizin mezarının topraklarını kaybetmemizi tehlikenin ilk işaretleri olarak yaşıyoruz. 2015 de Ermeni Diasporasının dünya kamuoyunu yanına çekerek Türkiye’ye 100.yılda sözde soykırımı tanıtmak için yapacağı manevralara, mezarına sahip çıkmayanların nasıl yanıt vereceğini iyice düşünmemiz gerekir. Dış politikada sınıfta kalan iktidar iç politikada 1001 odalı evden her gün 1001 gece masalları anlatarak Türkiye’yi uyutmaya çalışmaktadır. Cumhuriyetin tüm değerleri bir bir yok ediliyor. Partimizin altı okundan birinin simgesi olan devletçilik ilkesinin idealizmi ile 1930 larda yapılan tüm fabrikalar limanlar işletmeler ekonomik değerler bir bir satılıyor.  Demokrasinin en önemli kriteri olan kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılarak adalet saraya hapsedilmiş bir prensese dönüştürülüyor. Halkımız bütün bu uygulamaların farkında olarak bu seçimlerde oylarıyla AKP’ye dersini verecektir’’
Adaylık açıklaması sırasında kadınlar, ellerinde sevgi mesajlarını içeren ‘sevgi, güçtür, değişimin mührüdür’, ‘tecavüzü değil, sevgiyi öğretelim’, ‘tene değil, kalbe dokunan nesiller yetiştirelim’, ‘sevgi dolu kalp, gerçek bilgeliktir’ yazılı dövizlerle dikkat çektiler.
 
Kimdir?

Yard.Doç.Dr.Türkan Başyiğit 7 Ocak 1969 yılında İzmir’de doğdu. 1989 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.1990 yılında, DEÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu.“Cumhuriyetin İlk Yıllarında Türkiye’de Köy, Köylü Sorunu ve Köy Kanunu “ teziyle yüksek lisans, 1997’de “Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de Köylü Politikası 1923-1950)” teziyle doktora programlarını bitirdi. 1997 yılında aynı enstitüde öğretim görevliliğine atanan Türkan Başyiğit“Yüksek Lisans” ve “Doktora” programlarında ders vermeye başladı. “Cumhuriyet Dönemi Tarihçiliği ve Kaynakları”,“Atatürkçü Düşünce Sistemi” ve “Atatürk Dönemi Kültür Sanat Politikaları” derslerini verdi. 2000 yılında aynı enstitüye yardımcı doçent olarak atandı.
8.Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda Kırsal Kalkınma Komisyonunda Raportör olarak görev aldı.
Cumhuriyetin 80. Yılında “Cumhuriyete Kanat Gerenler Başarı ve Hizmet Onur Ödülü” nü aldı.1993 yılında üye olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nde aktif çalıştı. 2000-2008 yılları arasında Balçova Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığını yaptı. Balçova Demokratik Kitle Örgütleri Platformu sözcüsü olarak görev yaptı. Türk Eğitim Vakfı yürütme kurulu üyesidir.
Akademik çalışmalarının yanında İzmir televizyonlarında çeşitli programlara katılmıştır. 2003 yılından itibaren SKY TV de Çağın İçinden Programını Osman Aras’la birlikte hazırlayıp sundu. 2005 yılında; İzmir TV’de yayınlanan “Yiğitçe Fikirler” Programını hazırlayıp sundu.
2006 yılında Ege TV de “Atatürk Bizimle” programını hazırlayıp sundu. Programda Cumhuriyet tarihi alanında uzman bilim adamları davet edilerek yakın tarihimizin farklı boyutları izleyicelere ve tarih meraklılarının izlemesine sunuldu.2008 yılında Yeni Asır TV de yayınlanan Ne Dersiniz? Programının moderatörlerinden oldu.2013 Ekim ayından itibaren Yard.Doç.Dr.Emin Elmacı ile birlikte “Tarih ve Biz” Programını hazırlayıp sunmaktadır.


Haber

Bölge

Kent Ekonomisine Katkı Ödülü Seferihisar Belediyesi’ne

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri İstanbul Üsküdar’da düzenlenen törenle dağıtıldı. Kent ekonomisine katkı ödülü “Alım Garantili Karakılçık Buğdayı” uygulamasıyla Seferihisar Belediyesi’ne verildi. Ödülü alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Buğdayı köylümüze ücretsiz veriyor, devletin açıkladığı buğday taban fiyatının iki katı fiyatıyla geri alıyoruz. Bu uygulamamızın ödüllendirilmesi çok değerli. Başka Bir Tarım şiarına dair umutlarımız bu ödülle arttı” dedi.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik