Metin Göktepe anıldı

Metin Göktepe anıldı

Haber
9 Ocak 2015  15:27:40 - Kategori: Kuşadası - Okuma: 536

Nazım Alpman’ın “Taçlandırılmış Gazetecilik” belgeseli ve panel ile gazeteci Metin Göktepe anıldı.

 Bundan 19 yıl önce gözaltında dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe Kuşadası’nda unutulmadı. Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesindeki anma etkinliği,Yönetmen Nazım Alpman’nın “Taçlandırılmış Gazetecilik” belgeseli ile başladı. Belgeselin ardından Alpman ve  Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, Göktepe’nin öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar konuşuldu. 

Yönetmen Nazım Alpman;”Metin’in ölümüyle daha sonraki gazeteci öldürülmelerinin önü kesilmiş oldu. Bu 2007’de HrantDink’in öldürülmesine kadar sürdü.  Göktepe davası ile polisler ilk kez yargı önüne çıktı. Bu dava gazetecilerin fikri takibi ve dayanışması ile basın tarihi açısından çok önemlidir’ dedi.

Evrensel Gazeteci İzmir Temsilcisi Emine uyar ise; ‘Metin Göktepe’nin öldürüldüğü günü dün gibi hatırlıyorum, ben o dönem gazeteci değildim. Onun gülümsemesi öldürüldükten sonra bile yüzünden gitmedi.  Devletin en tepesinden en alt kademesine kadar bütün görevlileri gerçeğin üzerini örtmeye çalıştılar ama beceremediler. Bu dayanışma, takip ve ısrarla oldu. Bunda o dönem bu davanın peşini bırakmayan tüm gazetecilerin emeği var.’ sözlerine yer verdi.


Haber

Kuşadası

Dev Batık Uçağa Turist İlgisi

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Sualtısporları Federasyonu'nun katkısıyla Kuşadası Körfezi'nde batırılan dev Airbus A300 kargo uçağı, kısa sürede turistlerin ilgi odağı oldu. Batık uçağın ayrıca balıklar tarafından yuvalanmak amacıyla da tercih edildiği belirtildi.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik