CHP İlçe Başkanı Hasan Uysal

CHP İlçe Başkanı Hasan Uysal

Haber
10 Kasım 2014  13:40:50 - Kategori: Selçuk - Okuma: 1902

Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro salonunda gerçekleşen kongreye İzmir Milletvekilleri, İzmir gelen CHP il ve ilçe yöneticileri, Selçuk'taki çok sayıda sivil toplum kuruluşları ve partililer katıldı.

 Açılış konuşmalarını gerçekleştiren Özge YILDIRIM “Bundan yaklaşık bir yıl önce yine bir olağan üstü kongre ile göreve geldik ve yine bir olağan üstü kongrede beraberiz. CHP ilçe örgütü ilk kadın başkanı, Türkiye’nin en genç ilçe başkanı fırsatını bana verdiğiniz ve genç bir ilçe yönetimi seçerek ilklere imza attığınız için siz değerli delegelere yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. Umarım ilçemiz birçok konuda ilklere imza atarak örnek olur. Geride bıraktığımız bir içerisinde yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere iki büyük seçim atlattık. Diz boyu hukuksuzluklar adaletsizliklerle dolu bir yerel seçim süreci geçirdik ve aynı hukuksuzluklar ilçe siyasetinde devam etmekte. Yaklaşık yirmi altı bin seçmenin bulunduğu bir yerde 13 oyla belediye başkanlığını kaybettik. 13 oy kazananda da kazananda da huzur bırakmayacak bir oy farkıdır.” Diyerek düşüncelerini ifade ederken partiye emek veren tün delegelere teşekkürlerini sunarak cümlelerine devam etti. İlçe başkanı Özge Yıldırım “geçmişi ve parti emekçilerini yok sayarak değil. Gerçekleri gerçeklerle doğrularla bir kongre geçirmek istiyorum. Geçen olağan üstü kongrede konuşmamı bitirirken adalet dilemiştim. Karşılıklı seçime girdiğim Yaşar Aydın ise vicdan dilemişti. Bende her ikisini de birleştirip vicdanlarımızla baş başa kaldığımızda hesap vermek zorunda kalmayacağımız adilane duygularımızın ve hakkaniyetimizin yanımızdan ayrılmadı bir kongre diliyorum. Şimdiden hepimize hayırlı olsun.” Diyen İlçe Başkanı Özge Yıldırım salonda bulunan tüm katılımcılardan yoğun bir alkış aldı.

 
Açılış konuşmasını ardından İzmir CHP Milletvekili Musa Çam “İlçe başkanımızın konuşmasını çok duygulu bir şekilde dinledik. İlçe başkanımız çok geniş bir süreci anlattı çok teşekkür ediyorum. Sandık her zaman iyidir. Demokrasi her zaman iyidir. Tabi ki gönlümüz normal kongreye yedi ay kalmışken böyle bir şey olmasaydı. İzmir de altı ilçeyi AK Parti ye kaptırdık. Bunun muhasebesini çok ciddi bir şekilde yapmamız gerek. İzmir genelinde yerel seçide oylarımızın düştüğünü görmemiz gerekiyor. Şimdi karşımızda çok önemli bir seçim var 2015 yılında yapılacak olan seçim ve ondan sonra 2019 yılında yapılacak olan üç seçim var. Yerel seçim, genel seçim ve Cumhurbaşkanlık seçimlerinin arkasından 2023 cumhuriyetimizin yüzüncü yılı bizim için yüzüncü yıl cumhuriyetimiz için hayati önem taşıyor. Onlar içinde önemli. Uyguladıkları politikalara açık ve net olarak baktığımızda cumhuriyetle hesaplaşmak istiyorlar ve bunu da söylüyorlar. Yeni bir Osmanlı yeni bir İslami cumhuriyeti burada ilan edeceğiz diyorlar. İçim kan ağlıyor. İzmir’den çıktıktan sonra Gaziemir, Torbalı ve Selçuk üç ilçeyi zincirleme kendi ellerimizle altın tepside sunduk. Bunun vebali ve sorumlusu bu salonda bulunanlardır. Buna nokta koymak hepimizin elinde 30 martın rövanşı 2015 haziranında. Hepimize büyü bir görev düşüyor kaybettiğimiz ilçelerde tekrar CHP bayrağını dikmek gerekiyor. Bu genel kurulumuzda seçilecek arkadaşlarımıza üstün başarılar diliyorum.” Dedi.
 
Konuşmaların ardından Divan Başkanlığı seçiminde CHP Selçuk’tan sorumlu İl Yöneticisi Altan İnanç oy birliği ile seçildi. Divan başkan yardımcılığı için Bekir Gündüz ve yazman için Ayten Özazman seçildi. Olağan üstü kongre gündem maddelerini kontrol ettikten sonra yaptığı açılış konuşmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti. Divan başkanlığı kongre ve seçimin nasıl yapılacağını salondaki katılımcılara bilgi aktarımı gerçekleştirdi. Güven oylamasının nasıl yapılacağını karara bağlayan divan başkanı. Güven oylamasına geçildikten sonra 116 delege oy kullandı. Gündemin dördüncü maddesi olan güven oylaması sonucunda evet diyen kongre üyesi sayısı 51 hayır diyen kongre üyesi sayısı 65 olarak açıkladı. Gündemin beşinci maddesinde ilçe başkanlığına birinci aday Hasan Uysal ikinci aday Hüseyin Vefa Ülgür olarak sunuldu. İlçe yönetimine önerilerin alınması için yarım saatlik bir süre verildi.
Kongrede adayların konuşma gerginliği
Kongrede adayların konuşması konusunda ısrarcı olunması üzerine divan başkanı gündemde adayların konuşması maddesi olmadığından uygun olamayacağını açıkladı. Ancak bu kararı verecek olan sizlersiniz diyerek kongre üyelerine seslenen divan başkanı “iki tane ilçe başkan adayımız var. Genel kurul delegelerinin bir kısmı başkan adayları kendilerini tanıtsınlar. Divan olarak beşer dakikalık süre kısıtlamasıyla konuşulmasına izin için oylama yapmamız uygun düşer.” Dedi.
 
Oylamaya sonucunda başkan adaylarının konuşmaması kararı çıktı. Bu kararın ardından ilçe başkanlığına adaylığı koyan Hüseyin Vefa Ülgür itiraz etti. Hüseyin Vefa Ülgür tepkisini “sayın başkan emeğinizden dolayı teşekkür ederim. Bütün hazuruna çok teşekkür ederim. Sesimi kısanlarıda hoşgörüyle karşılıyorum. Kongremizin sonuçları hayırlı olsun. Adaylıktan çekiliyorum. Partisini satanlar konuşmamdan dahi korktular. Hayırlısı olsun.” diyerek belirtti. Konuşmanın üzerine çıkan gergin ortamı bazı partililer ve divan başkanı sakinleştirdi. Ardından seçim için divan başkanı olağan üstü kongreyi seçim kurulu görevlilerine devretti.
 
Olağan üstü kongre Seçim Kurulunun kontrolünde sonuçlandı. CHP ilçe başkanlığı seçiminde başkan adayı Hasan Uysal 61 geçerli 17 boş 1 geçersiz 7 Hüseyin Vefa Ülgür olarak açıklandı.
 

Selçuk CHP İlçe Yönetmi: Aynur Boztepe – Mediha Fiçor – Abdullah Yıldız – Yaşar Aydın – Osman Yelken – Mustafa Ürkmez – Hüseyin Saygın – İbrahim Ahmetçik – Zekiye Özger – Serkan Kurtuluş – Emel Daşdemir Yozbarut – Tolga Avcı olarak açıklandı.


Haber

Selçuk

Thorax Dağı Zirvesine Zorlu Yürüyüş

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi'nin düzenlediği Thorax Dağı Doğa Yürüyüşüne katılan 28 yürüyüşçü zorlu faaliyeti başarı ile tamamladılar.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik