Kültürpark için el ele

Kültürpark için el ele

Haber
18 Temmuz 2014  10:10:18 - Kategori: Bölge - Okuma: 421

Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada ve İnciraltı ile başlattığı “ortak akıl” toplantıları Kültürpark’la devam etti. Fuarın Gaziemir’e taşınmasından sonra Kültürpark’a yeni bir kimlik kazandırmayı amaçlayan Büyükşehir, kentin farklı kesimlerinden temsilcilerin katılımıyla bir toplantı düzenleyerek görüş ve önerilerini aldı.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yarımada ve İnciraltı’nın ardından “ortak akıl” turlarına Kültürpark ile devam etti. İlki Mayıs ayında gerçekleşen toplantının ardından, kentin kanaat önderleri, meslek odası temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katıldığı ikinci toplantı İZFAŞ toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kente fuarcılık alanında atılım yaptıracak Gaziemir’deki Yeni Fuar Kompleksi'nin inşaatını tüm hızıyla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da  Kültürpark’ın geleceğini şekillendirmek için harekete geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Kültürpark’ın işletim modeli ve yüklenecek fonksiyonlar ele alındı. Katılımcı yönetim anlayışıyla görüş alışverişinde bulunulan toplantıya katılanlar, Kültürpark'ın geleceğiyle ilgili fikir ve önerilerini dile getirdi.
Kültürpark'ın fonksiyonunun zenginleştirilmesini istediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “10 yıllık başkanlığım süresince niye Kültürpark'ı bugün konuştuğumuzu sorabilirsiniz. Ancak Fuar'ın Gaziemir'e taşınması gerçekleşmeden bir şey yapmak mümkün değildi. Fuar fonksiyonunu çıkarmadan Kültürpark'ı rehabilite etmek, yeni fonksiyonlar eklemek mümkün değil. Şimdi Gaziemir'deki Fuar Kompleksi ile birlikte bu alan bir şeyler yapılabilir hale geldi” dedi.
Yeni Fuar alanıyla birlikte İzmir'de fuarcılığın 5 misli büyüyeceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, kent merkezinde, sergi tarzı etkinliklerin de düzenleneceği kongre merkezine ihtiyaç olduğunu söyledi. Kültürpark'a çok fazla ve çeşitli fonksiyon yüklenmesinin karmaşa yaratacağı için uygun olmayacağını düşündüğünü söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Görüşleri aldıktan sonra, birbirini etkileyecek, besleyecek fikirlerin sonunda bir çalışma yapacağız. Önce fikirler oluşacak, ondan sonra yolumuza devam edeceğiz; bir yol haritası belirleyip hayata geçireceğiz” dedi.
 
Önemli isimler buluştu
İZFAŞ'ta düzenlenen toplantıya İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Seda Kaya, Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Türker Susmuş, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, Prof. Dr. Şevkinaz Gümüşoğlu, İzmir Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal, İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, İzmir Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Özay Yerlikaya, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Dilek Olcay, ARKAS CEO'su Önder Türkkanı, TESCO KİPA Kurumsal İlişkiler Direktörü Nazlan Ertan, FAZ Elektrik Motor Makine San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Taner, NCM Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nail Kubalı, Müze Bilimci Suat Aksoy, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Adil Güner ve Müdür Yardımcısı Salih Sercan Kanoğlu, İnşaat Yüksek Mühendisi Uğur Belger, proje müellifleri Şükrü Kocagöz ve Mürşit Günday, ile Büyükşehir Belediyesi danışman ve bürokratları katıldı.
Toplantıda, Kültürpark Proje Yürütücüsü Ebru Kandilci ve Proje Müellifi Şükrü Kocagöz birer sunum yaparak, katılımcıları bilgilendirdi.
 
Hem kongre hem eğlence
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Kültürpark'ın mevcut fonksiyonu nedeniyle önemli olduğunu söyleyerek, fuara ve kongrelere katılanların çevre esnafa da katma değer sağladığını ve alanın canlılığını koruması için bu özelliğinin devam etmesi gerektiğini belirtti. Demirtaş, "Kongre turizmine, kültürüne ve eğlence yaşamına katkı yapacak bir yer olmalı" dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar konuşmasında, alanın kongre merkezi olarak yapılandırılmasının önemine değindi. Bu tercih sonrasında çevredeki otellerin ve turist sayısının birlikte artarak çevre esnafa katkı sağlayacağını söyleyen Yorgancılar, Kültürpark içindeki yeşil dokunun ve mevcut müzelerin korunması gerektiğini de dile getirdi.

Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Seda Kaya da, kongre merkezi fikrini desteklediğini söyleyerek, uluslararası kongreler sayesinde Kültürpark'ın hem marka değerinin hem de bilinirliğinin artacağını dile getirdi. Kaya ayrıca, güvenlik için, alanın "koruma alanı" imajının devam etmesinin önemine değindi.


Haber

Bölge

Kent Ekonomisine Katkı Ödülü Seferihisar Belediyesi’ne

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri İstanbul Üsküdar’da düzenlenen törenle dağıtıldı. Kent ekonomisine katkı ödülü “Alım Garantili Karakılçık Buğdayı” uygulamasıyla Seferihisar Belediyesi’ne verildi. Ödülü alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Buğdayı köylümüze ücretsiz veriyor, devletin açıkladığı buğday taban fiyatının iki katı fiyatıyla geri alıyoruz. Bu uygulamamızın ödüllendirilmesi çok değerli. Başka Bir Tarım şiarına dair umutlarımız bu ödülle arttı” dedi.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik