Tire Bilgi Koleji’nden Dünya 3.lüğü

Tire Bilgi Koleji’nden Dünya 3.lüğü

Haber
29 Mayıs 2014  15:47:59 - Kategori: Tire - Okuma: 594

Romanya'da düzenlenen Robot Yarışmasında Tire Özel Bilgi Koleji Dünya 3.sü oldu.

 Romanya’nın başkenti Bükreş’te bu yıl 12. si düzenlenen INFOMATRIX WORLD FINAL (Infomatrix Dünya Finali) Bilişim Projeleri yarışmasında, Tire Özel Bilgi Koleji Robot tasarımı dalındaki projesiyle Bronz Madalya alarak Dünya 3.sü oldu.

Dünyanın sayılı bilişim olimpiyatları arasında yer alan Infomatrix, her yıl binlerce proje müracaatını ön elemeden geçiriyor. Finale kalan projeler dünyanın saygın üniversitelerinin öğretim görevlilerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Bu yıl finale kalan, 43 ülkenin 257 projesi Bükreş’te yarıştı.
Tire Özel Bilgi Koleji öğrencisi Berat ÇABUK dünyanın diğer genç bilişimcileriyle Romanya’da buluştu. GSM kontrollü, insansız hava aracı projesi ile Dünya 3.sü oldu. Finalist öğrenciler projelerini ilgili jürilere İngilizce olarak sundu.
Proje danışmanı Volkan Güçük “Berat hem zeki hem de meraklı bir öğrenci. Bize düşen onun önünü açmak ve tıkandığı yerlerde yardım etmek oldu. Önümüzdeki yıllarda da kendisine benzeri başarı hedefleri koyan öğrenci ve velilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Bu başarıyı Tire’ye ve Türkiye’ye kazandırdığımız için çok mutluyum.” dedi.
Dünya 3.sü olan Berat Çabuk ise “Romanya’ya giderken ve 4 gün boyunca çok heyecanlıydım. Ödül töreninde projemin adı okunduğunda çok sevindim. Bu başarıyı sağlayan okuluma, öğretmenlerime ve uzay teknolojileri kulübündeki ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Tire Özel Bilgi Koleji Müdürü İsmail Özgüç de konuyla ilgili olarak “İlçede bulunan bir okul olarak 6 yılda 13 Türkiye 1.si çıkardığımız için sürekli test çözdüren bir okul olduğumuzu düşünenler var. Oysa bizim amacımız düşünen ve üreten bireyler yetiştirmektir. Her yıl değişik sınavlarında madalyalar kazanıyoruz. Özellikle sanat ve spor başarılarına çok önem veriyoruz. Bilgisayar tasarım olimpiyatında ise ilk olarak bu yıl Dünya 3.lüğü aldık. Bu başarılarda emeği geçen öğretmenlerimi ve öğrencilerimi tebrik ediyorum. 2014-2015 Eğitim yılı kayıtlarımız başladı. Bize çocuğunu emanet edenlerin güvenlerine layık olmak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Romanya Bükreş’te INFOMATRIX Bilişim Proje yarışmasını düzenleyen komitede, Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Nuşa Dumitriu ve Lumina Eğitim Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Ragıp Gökçel de yer aldı. Romanya Parlamentosu Bilişim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varujan Pambuccian INFOMATRIX Dünya Finali ödül töreninde yaptığı konuşmasında genç bilişimcilere başarılar diledi, merakla çalışarak gelecek yarınlar adına daha yeni icatlar yapılabileceğini vurguladı. INFOMATRIX Proje yarışması ödül töreninde derece alan öğrencilere Altın, Gümüş ve Bronz madalyalar ve sertifikaları verildi. Ödül töreninde Romanya halk danslarından gösteriler yapıldı. Lumina Eğitim Kurumları öğrencileri şarkılarıyla ödül törenini renk kattı.


Haber

Tire

Ekiyörük’ten Süt ve Et Krizini Bitirecek Öneriler

Geçtiğimiz yaz aylarından bu yana süt ve et sektörünü ciddi bir krizin beklediğini kamuoyuna duyurarak acil önlemler alınması için çağrıda bulunan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, krizin çözümü için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na çözüm önerilerini sundu.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik