Mağlup Sayıldı Bu Yolda Galip

Mağlup Sayıldı Bu Yolda Galip

Haber
14 Haziran 2013  19:22:58 - Kategori: Genel - Okuma: 1229

Mağlup Sayıldı Bu Yolda Galip

Sevgili okurlar, bu yazımı 25 Mayıs günü yazmama rağmen, bilgisayarımın bozulması, tamirinin zaman alması ve sonunda “GEZİ PARKI OLAYLARINA” odaklanmamdan dolayı, gönderilmesi bu güne sarktı. Arası soğudu diye EFESTEN HABERLER’e göndermekten vazgeçemedim. Sevgili çocuklarımızın hakkını yemeyi göze alamadım.
Gecikmemden dolayı özür diliyorum. E.K.
 
“MAĞLUP SAYILDI BU YOLDA GALİP”
 
Çeşitli yarışmalar, belli kişileri ve kurumları, en güzeli, en iyiyi en bilgiliyi bulmak için yapılırlar. Düzenleyenler, bu amaca ulaşmak için çalışırlar, yorulurlar.
Bir spor yarışması olarak yapılan olimpiyatların da amacı dostluk, dürüstlük sınırları içinde, “En yükseğe, en uzağa en hızlıya” ulaşmak için yapılır.
TV’lerde yapılan bilgi yarışmaları da en bilgiliyi bulmak içindir.
Her ders yılında olduğu gibi, geçen aylar içinde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve YENİ ASIR gazetesinin ortaklaşa düzenlediği “İlköğretim Kurumları arasında bilgi yarışması bu ders yılında da düzenledi.
Selçuk içinde yapılan eleme yarışmaları sonunda GAZİ NUSTAFA KEMAL ORTAOKULU birinci gelerek Selçuk İlçemizi temsil etmeye hak kazandı.
İzmir’deki yarışmalarda üç turu başarıyla geçen GAZİ MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU, öğrencileri Cansu Turacı, Samet Can Ağıcabaşoğlu, ve Beklin Ege Günden ile, okul tarihinde ilk defa finale kalmayı başardı.
Finaldeki diğer okullar ÖZEL FATİH KOLEJİ VE ÖZEL TÜRK KOLEJİ idi. GAZİ NUSTAFA KEMAL ORTAOKULU, bu aşamaya gelmeyi başaran tek devlet ortaokulu oldu.
Çok çekişmeli geçen yarışma sonunda ÖZEL FATİH KOLEJİ birinci olurken, ÖZEL TÜRK KOLEJİ ve GAZİ NUSTAFA KEMAL ORTAOKULU aynı puanı aldıklarından, ikincilik için yarışmaya devam ettiler. Sorulan beş soru sonunda beraberlik bozulmayınca kura çekimine karar verildi.
Çekilen kura sonunda, ÖZEL TÜRK KOLEJİ ikinci, GAZİ MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU İzmir Üçüncüsü sayıldı.
YARIŞMANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
1. SELÇUK GAZİ MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU’NUN İzmir Üçüncüsü olması büyük bir başarıdır.
A. Çünkü diğer iki okulun her biri 50. yılını geçmiş, oturmuş, köklü okulardır. “Özel Okul” olduklarından çalışma ve yetiştirilme koşulları bizimkinden kat kat fazladır.
B. Çünkü bu okullar öğrencilerini seçerek alırlar.
C. Çünkü bu okulların çok büyük bütçeleri vardır.
Ç. Çünkü bu okullar öğretmenlerini bile en başarılı öğretmenlerden seçerler.
D. Bu madde de İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne:
“Bilgi Yarışamları” ile ilgili yönetmelik ‘Beş ek soru sonunda beraberliğin bozulmaması halinde, kura çekimine baş vurulur’ yazsa da, bilgi yarışmalarının amacına ve ciddiyetine yakışmayacağı düşüncesindeyiz. Zira bu bir şans oyunu değildir. Netcede, iki takım da berabere kalmışlardır.
Çözümü için iki çare önerebiliriz:
Birincisi; her iki takımın da ikinci ilan edilmesi
İkincisi ise; Yedek soruların birer birer veya üçer soru olarak hazırlanarak, yarışmacılardan birisi doğru cevap veremeyinceye kadar uzatılmasıdır.
Bunun içindir ki yazının başlığını “Mağlup sayıldı bu yolda galip”” tabirini kullandım.
Bu sonuç aynı zamanda devlet okullarının da bir başarısı, yüz akıdır.
Son söz: Kazandığı dereceyle MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU ‘nun temsilcileri olan Cansu Turacı, Samet Can Ağıcabaşoğlu, ve Beklin Ege Günden’i sevgiyle bağrımıza basıyor ve daha nice başarılar dilerken, onları yetiştiren değerli öğretmenlerine, çalışma ortamlarını hazırlayan okul idarecilerine, öğrencilerimizin bilgilenmesinde değerli katkıları olan ÇÖZÜM DERSANESİ’ öğretmenlerine ve yarışmaya bizzat gelip izleyen müdürleri Hayri Kadak’a kutluyor ve hepsine teşekkür ediyoruz.


Haber

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik