Ankete göre CHP İzmir’de yine önde

Ankete göre CHP İzmir’de yine önde

Haber
22 Mart 2011  00:13:44 - Kategori: Selçuk - Okuma: 2108

İntegral’den Çok Konuşulacak İzmir Anketi

         İzmir’de yaptığı araştırmalarla adından söz ettiren İntegral Araştırma Şirketi, yaklaşan genel seçim öncesi pek çok soruyla kentin nabzını tuttu ve çarpıcı sonuçlara ulaştı.
2 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan anket, İzmir’in eski metropol olarak tanımlanan 11 merkez ilçesinde, (Balçova, Bornova, Konak, Karabağlar, Narlıdere, Güzelbahçe, Buca, Karşıyaka, Bayraklı, Çiğli ve Gaziemir) 409 mahallede gerçekleştirildi. Her sosyal katman denekle, cinsiyet ve eğitim durumunu da gözetilerek gerçekleştirilen anketin ilk sorusu ‘yarın seçim olsa…’ oldu.
Katılımcılara yöneltilen “Bu hafta sonu genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? Sorusuna deneklerin yüzde 48,6’sı CHP’ye, yüzde 24,7’si AKP, yüzde 9,7’si MHP cevabını verdi. Diğer partilere yüzde 2,9 oy çıkarken, BDP’ye yüzde 1,50 oy çıktı. Deneklerin yüzde 8,8’i kararsız olduğunu söylerken, 3,8’i oy kullanmayı düşünmediğini söyledi.
Denekler üzerinde yapılan incelemede CHP’ye ağırlıklı olarak kadınların oy verdikleri gözlenirken, genç seçmenlerde AKP’ye kaymaların arttığı, eğitim düzeyi yükseldikçe oy kullanmayı düşünmeyen ve kararsız seçmen sayısının arttığı gözlendi. Kararsız seçmenin de ağırlıklı olarak CHP-AKP arasında kaldığı, MHP’ye oy verme konusunda kararsız olanların da yüzde 10 gibi bir oranla ikinci sırada yer aldığı gözlendi.
İşte yarın seçim olsa anketin ilk analizleri:
*Yarın seçim olsa kararsızlar hariç CHP 48, AKP 24, MHP 9,7
*Buca ve Bayraklı ’da AKP oylarını koruyor, diğer ilçelerde kaybediyor.
*İzmir’deki 2009 seçim atmosferi aynen korunuyor.
*Aziz Kocaoğlu CHP’nin lokomotifi… Yeniden aday olsa yüzde 58 oy alıyor.
*AKP seçmeninin yarısı Kocaoğlu’nu beğeniyor, yüzde 25’i oy veriyor.
*MHP seçmenin yarısından Kocaoğlu’na açık destek.
*AKP’liler Kılıçdaroğlu’nu CHP’liler Erdoğan’ı beğeniyor.
*CHP’lilerin yüzde 70’i partilerinin iktidar olacağına inanmıyor.
*BDP Eş başkanı Demirtaş’ı İzmirlilerin yüzde 86’ı beğenmiyor.
 
YARIN SEÇİM OLSA CHP UZAK ARA
Katılımcılara yöneltilen “Bu hafta sonu genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? Sorusuna deneklerin yüzde 48,6’sı CHP’ye, yüzde 24,7’si AKP, yüzde 9,7’si MHP cevabını verdi. Diğer partilere yüzde 2,9 oy çıkarken, BDP’ye yüzde 1,50 oy çıktı. Deneklerin yüzde 8,8’i kararsız olduğunu söylerken, 3,8’i oy kullanmayı düşünmediğini söyledi.
Denekler üzerinde yapılan incelemede CHP’ye ağırlıklı olarak kadınların oy verdikleri gözlenirken, genç seçmenlerde AKP’ye kaymaların arttığı, eğitim düzeyi yükseldikçe oy kullanmayı düşünmeyen ve kararsız seçmen sayısının arttığı gözlendi. Kararsız seçmenin de ağırlıklı olarak CHP-AKP arasında kaldığı, MHP’ye oy verme konusunda kararsız olanların da yüzde 10 gibi bir oranla ikinci sırada yer aldığı gözlendi.
 
NEDEN CHP, NEDEN AK PARTİ?
İzmirli seçmenin oy tercihini yönlendiren faktörlerin incelemesinde ise ilginç sonuçlar çıktı. CHP, MHP ve BDP seçmeninin ‘ideolojik’ olduğu ortaya çıkarken, AK Parti seçmeninin hükümeti başarılı bulduğu ortaya çıktı. Katılımcılara yöneltilen 12 Haziran genel seçimlerinde oy verdikleri partilere neden oy verdikleri sorusunda CHP ve MHP seçmeninin ayrıca AKP’ye karşı aynı tavır sergiledikleri görüldü. Kararsız ve oy kullanmayı düşünmüyorum cevabını veren katılımcılara neden sorusu sorulduğunda ağırlıklı olarak “ülke için yeterli bir parti yok/hiçbirinin halk için bir şey yapacağına inanmıyorum/Tepki olsun diye ve ülkenin içinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık yüzünden” yanıtları dikkat çekti. CHP seçmeni üzerinde yapılan teknik incelemede Yeni CHP ve Kılıçdaroğlu etkisinin yüzde 5’ler seviyesinde partiye oy getirdiği saptandı. Araştırmadaki önemli bir saptama ise kentte yükselen milliyetçiliğin gerileme eğilimi gösterdiği oldu. İntegral tarafından daha önce yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında kentte yükselen milliyetçiliğin düşme eğiliminde olduğu, MHP ve BDP oylarındaki aşağıya ivme ile ortaya çıktı.
İLÇELERDE DURUM… BAYRAKLI-BUCA’DA MAKAS DARALDI
 
Araştırmanın yapıldığı 11 ilçenin çoğunda CHP, AKP’yi katlarken, Buca ve Bayraklı ‘da iki parti arasındaki makasın oldukça daraldığı gözlendi.
İki parti arasında makasın en fazla açık olduğu ilçe Balçova oldu. Balçova’da AK Parti yüzde 8, CHP yüzde 66, MHP yüzde 3,5 iken, Narlıdere’de AK Parti 11, CHP 67, MHP 5,9, Güzelbahçe’de AKP yüzde 6, CHP yüzde 56, MHP yüzde 20, Karşıyaka AKP 19, CHP 59, MHP yüzde 6, Bayraklı ‘da AKP 33,3, CHP 39,8, MHP 5,7 olarak gerçekleşti.
Makasın en dar olduğu ilçe Buca’da ise AK Parti yüzde 32, CHP 37,3, MHP ise yüzde 14,7 çıkarken yeni ilçelerden Karabağlar ’da ise AKP’nin yüzde 27,5, CHP’nin 46,1, MHP’nin 10,7 oy alacağı öngörüldü. Kentin büyük ilçelerinden Bornova’da CHP yüzde 49, AKP 23, MHP ise yüzde 10,1 çıktı. Konak’ta CHP yüzde 51, AKP yüzde 27, MHP yüzde 10 çıktı.
 
2009 SEÇİM ATMOSFERİ KORUNUYOR
Anket sonuçları ile 29 Mart 2009 ve 22 Temmuz 2007 seçim sonuçları karşılaştırıldığında, yaklaşan genel seçimdeki atmosferin daha çok 29 Mart seçimleriyle örtüştüğü görülüyor. İzmir’deki CHP rüzgârının sürdüğü gözlenirken, kararsızlar dağıtıldıktan sonra bile iki parti arasındaki makasın ciddi oranda açık olacağı varsayılıyor. Yerel seçim sonuçlarıyla yapılan karşılaştırmada AK Parti’nin Buca ve Bayraklı ilçelerinde gücünü koruduğu gözlenirken, diğer ilçelerde güç kaybettiği ortaya çıkıyor.
 
CHP’DE KOCAOĞLU FAKTÖRÜ
Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından biri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yönelik soruda ortaya çıktı. 29 Mart 2009 seçimlerinde yüzde 56,7 oy alan Kocaoğlu’nun yeniden aday olması durumunda yüzde 60’ın üzerinde bir desteğe ulaştığı görüldü. Hatta araştırma verilerine göre, Kocaoğlu AKP seçmeninin yüzde 19’u tarafından çok, yüzde 21’i tarafından ‘biraz’ beğeniliyor. AKP seçmeninin yüzde 26’ı da yeniden aday olması halinde Kocaoğlu’na oy vereceğini söylemekten geri durmuyor.
Başkan Kocaoğlu’nun MHP seçmenindeki beğenilme oranı da yüzde 51 gibi rekor seviyede gerçekleşiyor. AKP ve CHP tabanında çok sevilen bir isim olduğunu bu araştırma ile de ortaya koyan Kocaoğlu’na CHP tabanından kısmi de olsa tepki olduğu gözleniyor. CHP seçmenin yüzde 13’ü aday olması halinde Kocaoğlu’na oy vermeyeceğini söylüyor.
Araştırmaya göre CHP’nin en önemli sürükleyici gücünün Kocaoğlu olduğu gözlenirken, ilçeler düzeyinde Başkan Kocaoğlu’nun en yüksek desteğin yüzde 73 ile Narlıdere, 72 ile Karşıyaka ve Çiğli olduğu gözlendi. Yeniden aday olsa Kocaoğlu’na oy verir misiniz sorusunda deneklerin yüzde 58,3’ü ‘evet’ yanıtını verirken, 5,4’ü ‘kararsız’ olduklarını ifade ettiler.
 
CHP’LİLER BİLE İKTİDAR OLACAKLARINA İNANMIYOR
 
Anketin çarpıcı bir diğer sonucu ise “12 Haziran’da hangi siyasi parti iktidar olur?” şeklindeki soruda ortaya çıktı. Seçmenlerin yanıtlarına göre AKP’nin iktidar olacağına inananların oranı yüzde 68, CHP’nin iktidara geleceğine olan inanç yüzde 18,20, koalisyon ihtimaline yer verenlerin oranı ise yüzde 5,6 olarak gerçekleşti.
İzmir’de hangi parti ‘birinci’ olur sorusunda CHP yüzde 82,20 ile birinci olurken, AKP’nin birinci parti olacağına olan inancın oransal temsili 12,20 olarak gerçekleşti. Anketin karşılaştırmalı okumasında CHP seçmeninin partilerinin iktidara geleceğine inanmadıkları net bir şekilde ortaya çıktı. Ancak CHP seçmeni iktidar olamayacağını bilse de partisine destek vermeyi kesmiyor.
 
AKP’LİLER KILIÇDAROĞLU’NU CHP’LİLER ERDOĞAN’I BEĞENİYOR
 
Anketin çarpıcısı sonuçlarından biri de ‘genel başkanlara’ yönelik beneği sorusunda ortaya çıktı. Mecliste grubu bulunan partilerin liderlerinin ne oranda beğenildiğini test eden araştırmanın bulguları, CHP’nin yeni genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun yüzde 60,4 oranında beğenildiğini, yüzde 37,9 oranında beğenilmediğini ortaya koydu. CHP’nin yüzde 48 oy alacağı varsayılan araştırmada AKP seçmeninin yüzde 18,9’unun da Kılıçdaroğlu’nu beğendiği belirlendi. CHP seçmeni arasında yapılan değerlendirmede ise CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’nu yüzde 90,1 oranında beğendiği, 9,30 oranında da beğenmediği belirlendi.
Gâvur İzmir gibi sert söylemlerine karşın Başbakan Erdoğan’ın da İzmir’de partisinin çok üzerinde bir desteği olduğu görüldü. Erdoğan’ı beğeniyor musunuz? Sorusuna İzmirlilerin yüzde 41,20’si ‘evet’ yanıtı verirken, yüzde 58,4’ü ‘beğenmiyorum’ dedi. AKP seçmeninin yüzde 95’i Erdoğan’ı beğenirken, CHP seçmenin yüzde 16’sının da Başbakan’ı beğenmesi dikkat çekici bir sonuç olarak kayda geçti.
MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin beğeni oranı ise 39,1 oranında gerçekleşti. Partisinin iki katından fazla ‘beğeni’ oranına ulaşmasına karşın Bahçeli’nin de İzmirlilerin yüzde 58,9’u tarafından beğenilmediği belirlendi. BDP Genel Eş başkanıSelahattin Demirtaş’ın beğeni oranı yüzde 8,9 oranında kaldı. Demirtaş’ı İzmirlilerin yüzde 85,7’i beğenmediğini açıkça ifade etti.


Haber

Selçuk

Thorax Dağı Zirvesine Zorlu Yürüyüş

Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi'nin düzenlediği Thorax Dağı Doğa Yürüyüşüne katılan 28 yürüyüşçü zorlu faaliyeti başarı ile tamamladılar.

Haftanın Hit Haberleri

İstatistik